30 Haziran 2014 Pazartesi

Ilk Kurbanin Hikayesi

İbrahim aleyhisselâma bir gece rüyasında''Hak teâlâ sana oğlun İsmail'i kurban etmeni emrediyor'' denildi.Uyandığında çok korkmuştu. E'ûzü besmele çekerek abdest alıp namaz kıldı ve tekrar yattı. Yine aynı rüyayı gördü. İbrahim aleyhisselâm oğlunu kucağına alıp, hanımına dedi ki:

-Ben yarın Rabbime ibâdet için evden çıkacağım. Oğlum da benimle gelecek, güzelce yıka ve en güzel elbiselerini giydir! Annesi İsmail aleyhisselâmı hazırladı. İbrahim akeyhisselâm ile oğlu evden çıkıp gidince şeytan yaşlı bir insan kılığında hanımının yanına geldi:


-İbrahim'in, oğlunu nereye götürdüğünü biliyor musun?


-Allahü teâlâya ibâdet için götürdü.


-Hayır, onu boğazlayacak.


-Hiç baba evlâdını keser mi?


-Gördüğü bir asılsız rüyâ için kesecekmiş.


-Hayır!


Annenin yanından kovulan şeytan oradan ayrılıp İbrahim aleyhisselâmın yanına geldi.


-Sen nasıl babasın ki, oğlunu boğazlamaya götürüyorsun?


-Ey bedbaht! Ey mel'un defol! Eğer benim yüzbin oğlum olsa Allah için yine hepsini kurban ederim. Baba tarafından terslenen şeytan İsmail aleyhisselâma yanaştı:


-İsmail, baban seni kesecek!


-Hiç baba evlâdını keser mi?


-Ona Rabbi'nden ferman geldi.


-Eğer Rabbim için kurban olup, kabûl edilirsem bu benim için en büyük şereftir. İsmail aleyhisselâm , şeytanı kovdu ve arkasından da birkaç taş attı. İbrahim aleyhisselâm Mina'ya gelince biraz oturdu. Oğlu orada oynarken, kendisi de ağlıyordu. Babasının ağladığını gören İsmail aleyhisselâm gelerek dizine oturdu:


-Babacığım, sizi ağlamış görüyorum?


-Oğlum, Rabbim bana seni kurban etmemi emir buyurdu.


-Babacığım, emrolduğun gibi yap! İnşâallah  beni sabredenlerden bulursunuz. İbrahim aleyhisselâm oğlunun bu haline sevinerek gözlerinden öptü. İbrahim aleyhisselâm oğlunun her iki elini ve ayaklarını bağladıktan sonra,  yüzükoyun yatırdı ve besmele ile bıçağı boynuna vurdu. Bıçak kesmedi. Bir daha vurdu, yine kesmedi. Dönüp bıçağı taşa çaldı, taş yarıldı. O anda bıçak dile geldi:


-Ey Halilullah! boşuna uğraşıyorsun, kesmem. Çünkü Allahü teâlâ bana ''kesme'' buyurdu. İbrahim aleyhisselâm, ''Bu hareketimiz kabul edilmedi mi?'' diye korktuğu sırada, bir nida geldi:


-''Ey İbrahim!, Oğlunu kesmekten vazgeç ve o'nun yerine koçu kurban eyle!''


Hazret-i İbrahim, Cebrâil aleyhisselâmın bir koç indirdiğini gördü. Oğlu, İsmail aleyhisselâmı çözerek koçu kurban edip Rabbine şükretti.


EmoticonEmoticon